Sheet Molding Compound, ofte kjent som SMC, er mye brukt i bilindustrien, elektro, transport, infrastruktur og industriell produksjon. Verdien kommer ikke bare fra egenskapene til selve kompositten, men også fra evnen til å komprimere store, komplekse og svært integrerte deler i repeterbare produksjonssykluser.
For produsenter bør SMC ses på som et komplett produksjonssystem i stedet for bare et komposittark. Materialformulering, ladningspreparering, formdesign, temperatur, formtrykk, presslukkeprofil og herdetid alle påvirker den siste delen.
Denne veiledningen forklarer materialegenskapene, formpressingsprosessen, krav til hydraulisk press, kvalitetskontroll, designregler, kostnadsfaktorer og industrielle applikasjoner som ingeniører bør vurdere når de planlegger SMC-produksjon.
Hva er SMC og hva er det laget av?
SMC er en preimpregnert, fiberforsterket herdeplastmasse som leveres i plateform. Materialet produseres normalt ved å kombinere flytende harpiks, oppkuttet armering, mineralfyllstoffer og bearbeidingsadditiver mellom bærefilmer. Etter en kontrollert modningsperiode utvikler materialet den viskositeten som trengs for håndtering og formpressing.
Den vanligste matrisen er umettet polyesterharpiks , spesielt for generelle industri- og bilapplikasjoner. Vinylestersystemer kan brukes der det kreves høyere kjemisk motstand eller forbedret seighet, mens fenoliske og andre spesialherdede systemer velges for applikasjoner som krever spesifikke varme-, røyk- eller flammeegenskaper.
Armering er vanligvis hakket E-glassfiber. Standard kommersielle SMC inneholder ofte omtrent 20–35 vektprosent glassfiber, mens strukturelle kvaliteter kan bruke betydelig høyere forsterkningsnivåer. Karbonfiber SMC er også tilgjengelig for lette strukturer med høy ytelse, selv om materialkostnadene er betydelig høyere.
Fyllstoffer og tilsetningsstoffer er like viktige. Kalsiumkarbonat kan brukes til å kontrollere kostnader og reologi, aluminiumtrihydrat kan bidra til flammehemmende formuleringer, og lavprofilsadditiver bidrar til å redusere støpekrymping og forbedre malt overflatekvalitet. Pigmenter, katalysatorer, muggslippmidler og fortykningsmidler påvirker også måten blandingen flyter og herder.
Typiske SMC-materialeegenskaper
SMC-egenskaper varierer mye i henhold til harpikskjemi, fiberinnhold, fiberorientering, fyllstoffbelastning og støpeforhold. Følgende verdier behandles derfor best som typiske ingeniørområder i stedet for universelle spesifikasjoner.
| Eiendom | Typisk rekkevidde | Felles testmetode | Teknisk betydning |
|---|---|---|---|
| Tetthet | Ca. 1,7–2,0 g/cm³ | ASTM D792 / ISO 1183 | Bestemmer delvekt og ladebehov |
| Innhold av glassfiber | Ca. 20–35 vekt% for mange standardkvaliteter | ISO 1172 eller leverandørspesifikk metode | Påvirker styrke, stivhet og flytbarhet |
| Strekkstyrke | Ca. 55–170 MPa | ASTM D638 / ISO 527 | Grunnleggende strukturell bæreevne |
| Bøyestyrke | Ca. 140–250 MPa | ASTM D790 / ISO 178 | Viktig for paneler, deksler og hus |
| Bøyemodul | Ca. 8–15 GPa | ASTM D790 / ISO 178 | Indikerer bøyestivhet |
| Varmeavbøyningstemperatur | Ofte rundt 180–210°C for passende konstruksjonskvaliteter | ASTM D648 / ISO 75 | Evaluerer dimensjonal ytelse under varme og belastning |
| Glass-overgangstemperatur | Ofte rundt 100–160°C avhengig av harpiksformulering | DMA / DSC | Indikerer temperaturavhengig matriseoppførsel |
Høyere fiberinnhold forbedrer generelt stivhet og styrke, men det kan også gjøre blandingen vanskeligere å flyte inn i tynne vegger, dype ribber eller lange hulromsområder. Materialvalg må derfor balansere mekanisk ytelse, formbarhet, overflatefinish, prosesstrykk og materialkostnad.
Hvordan SMC kompresjonsstøping fungerer
SMC behandles oftest ved å bruke oppvarmede kompresjonsformer av matchet metall installert i en hydraulisk støpepresse. I motsetning til konvensjonell sprøytestøping, kommer ikke materialet normalt inn gjennom et løper- og portsystem. I stedet legges veide biter av SMC direkte i den åpne formen som en nøye utformet ladning.
Ladningsforberedelse. SMC-plater kuttes og veies i henhold til nødvendig delmasse og lademønster.
Mugg lasting. Bærefilm fjernes og SMC-ladningen plasseres i det oppvarmede nedre hulrommet.
Rask tilnærming. Pressen lukkes raskt gjennom den berøringsfrie delen av slaget for å redusere unødvendig syklustid.
Kontrollert støping. Når formen kommer i kontakt med SMC, reduseres lukkehastigheten slik at blandingen kan strømme gradvis gjennom hulrommet.
Trykkoppbygging. Pressen påfører det nødvendige støpetrykket mens overflødig luft slipper ut gjennom formventilasjonssystemet.
Herding og trykkhold. Varme fra formen aktiverer den herdede herdereaksjonen mens pressen opprettholder trykket.
Åpning og utkast. Når det nødvendige herdenivået er nådd, slippes trykket, formen åpnes og delen fjernes.
Trimming og inspeksjon. Blink fjernes og kritiske dimensjoner, overflatetilstand og delens ytelse kontrolleres.
Typiske SMC-støpeparametre
| Prosessparameter | Typisk startområde | Hva styrer det |
|---|---|---|
| Muggtemperatur | Ca. 140–160°C | Harpikskjemi, deltykkelse og nødvendig flyttid |
| Støpetrykk | Ca. 3,5–10 MPa for mange konvensjonelle kvaliteter | Fiberinnhold, geometri, strømningslengde og overflatebehov |
| Konstruksjonsstøping med høyere trykk | Kan nærme seg 10–15 MPa | Sterkt forsterkede eller vanskelige å fylle strukturer |
| Førstegangsdekning | Ofte rundt 50–90 % av projisert hulromsareal | Nødvendig materialflyt og fiberorientering |
| Herde-/trykkholdetid | Ofte rundt 60–180 sekunder | Harpikssystem, tykkelse og formtemperatur |
Disse verdiene gir et nyttig startvindu, men den endelige produksjonsoppskriften bør utvikles ved å bruke den valgte SMC-leverandørens behandlingsanbefalinger og valideres ved støpeforsøk.
Å lukke for raskt etter kontakt kan flytte fibre aggressivt, fange luft og generere overdreven flamme. Å lukke for sakte kan tillate at harpiksen begynner å herde før fjerne ribber eller hjørner er fullstendig fylt. Moderne SMC-presser trenger derfor nøyaktig kontroll av begge posisjon og trykk gjennom hele lukkesyklusen.
SMC formdesign og krav til hydraulisk presse
Pressen og formen må betraktes som ett system. Å velge en SMC-presse kun etter nominell tonnasje er ikke nok fordi platedimensjoner, dagslys, slag, strukturell stivhet, parallellitet, lukkehastighet og oppvarmingsarrangement kan være like viktige.
Beregner nødvendig trykktonnasje
En grunnleggende trykkkraftberegning starter med projisert støpeareal og nødvendig støpetrykk.
For eksempel, hvis det projiserte delarealet er 2000 cm² og prosessen krever 10 MPa støpetrykk, er den teoretiske kraften omtrent 2000 kN, som er omtrent 204 tonns-kraft.
Produksjonspressen skal normalt inkludere en passende ingeniørmargin for å ta hensyn til prosessvariasjon, muggbelastning, flash-oppbevaring, lastfordeling og fremtidig optimalisering.
Pressespesifikasjoner som bør sjekkes
- Platedimensjoner: muggfotavtrykket bør støttes tilstrekkelig.
- Dagslys: tilstrekkelig åpning er nødvendig for formen, ejektorsystemet og delhåndteringsutstyret.
- Slag: pressen må oppnå de nødvendige laste-, lukke- og utkastposisjoner.
- Plateparallellisme: viktig for store former og komponenter med streng tykkelseskontroll.
- Lavhastighets lukkingskontroll: nødvendig for kontrollert SMC-strøm.
- Trykknøyaktighet: forbedrer repeterbarheten under herdestadiet.
- Oppvarmingskontroll: stabil formtemperatur reduserer ujevn flyt og herding.
- Oppbevaring av oppskrifter: nyttig når ett trykk produserer flere SMC-komponenter.
- Automatiseringsgrensesnitt: viktig for robotlasting, lossing og høyvolumproduksjon.
Formdesignprioriteringer
SMC-formdesign bør begynne med forventet ladningsmønster og strømningsvei. Målet er å fylle hele hulrommet før overdreven herding skjer samtidig som man unngår unødvendig fiberbevegelse.
Ventilasjon bør plasseres nær forventede sluttfyllingsområder, slik at innestengt luft kan slippe ut uten for stort tap av harpiks eller fiber. Blinkland og skjærkanter må kontrollere materialet ved skillelinjen, mens varmekretser bør opprettholde en rimelig jevn overflatetemperatur over formen.
Dype ribbein, bosser og smale hulrom fortjener spesiell oppmerksomhet. Hvis disse funksjonene sitter ved enden av en lang strømningsbane, kan materialet gelere før de fylles helt. Innsatsene må også plasseres sikkert nok til å motstå bevegelse når pressetrykket øker og SMC-en flyter rundt dem.
Sjekkliste for gjennomgang av SMC-verktøy
- Ladevekt og initial ladeposisjon
- Maksimal materialstrømavstand
- Ventilasjonsplasseringer og ventilasjonsdybde
- Flash land tilstand
- Mugg-temperaturfordeling
- Ribbe- og bossfylling
- Sett inn plassering og oppbevaring
- Utkast layout
- Skillelinjetilgjengelighet for vedlikehold
- Forventet trimmingsbehov
Mekanisk, termisk og elektrisk testing
Formålet med SMC-kvalitetstesting er ikke bare å bekrefte at forbindelsen oppfyller et leverandørdatablad. Produksjonsteam må verifisere at den faktiske støpte delen tilfredsstiller kundens tekniske spesifikasjoner.
Vanlige kvalifikasjonstester inkluderer strekktesting i henhold til ASTM D638 eller ISO 527, bøyningstesting i henhold til ASTM D790 eller ISO 178, slagtesting ved bruk av metoder som ASTM D256 eller ISO 179, og varmeavbøyningstesting i henhold til ASTM D648 eller ISO 75.
SMC av elektrisk kvalitet kan i tillegg kreve dielektrisk styrke, isolasjonsmotstand, lysbuemotstand eller andre elektriske tester. ASTM D149 er ofte referert til for dielektrisk styrke, mens ASTM D257 kan brukes for volum og overflateresistivitet.
Termisk analyse som DSC og DMA kan bidra til å verifisere herdeegenskaper og temperaturavhengige materialegenskaper. Utendørs deler kan også kreve UV-eksponering, akselerert forvitring, fuktighetsbehandling eller termisk sykling.
Vanlige SMC-defekter og hvordan du feilsøker dem
SMC-defekter har vanligvis mer enn én mulig årsak. Effektiv feilsøking krever derfor at produsentene vurderer materialet, formen, temperaturen og presseprofilen sammen.
| Defekt | Vanlige årsaker | Typiske korrigerende handlinger |
|---|---|---|
| Porøsitet / indre tomrom | Innestengt luft, utilstrekkelig ventilasjon, uegnet ladeplassering, utilstrekkelig konsolidering | Gjennomgå ventilering, lademønster, lukkeprofil og trykkoppbygging |
| Kort fylling | Utilstrekkelig ladning, overdreven strømningslengde, for tidlig herding, lav formtemperatur i enkelte regioner | Bekreft ladevekten, flytt ladningen og se gjennom temperatur og strømningstrinnstrykk |
| Overdreven blits | For mye materiale, for høyt formtrykk, utilstrekkelig klemkraft, formslitasje | Kontroller ladevekt, nødvendig kraft, skilleflater og platens parallellitet |
| Fiberseparasjon | Overdreven flyt eller for aggressiv lukkehastighet | Reduser strømningsavstanden og optimaliser saktelukkingstrinnet |
| Blemmer | Innestengt gass, ufullstendig herding eller dårlig temperaturkontroll | Gjennomgå herdetid, ventilering og jevnhet i form-temperatur |
| Warpage | Ujevn herding, temperaturgradient, ujevn tykkelse eller fiberorientering | Kartlegg formtemperatur og gjennomgå geometri, kjøling og ladestrøm |
| Overflatebølger | Krymping, fibergjennomlesning, ustabil temperatur eller uegnet materialkvalitet | Gjennomgå SMC-formulering, formoverflate, trykk og herdesyklus |
For kritiske strukturelle deler kan produsenter også bruke ultralydinspeksjon, phased-array-systemer, seksjonering eller andre ikke-destruktive og destruktive inspeksjonsmetoder for å se etter indre tomrom eller delaminering. Optiske inspeksjonssystemer er stadig mer nyttige for repeterende overflatedefekter og blitskontroll.
Designretningslinjer for produksjon av SMC-deler
En god SMC-design bør støtte både strukturell ytelse og forutsigbar kompresjonsflyt. Der det er mulig, bør ingeniører unngå brå tykkelsesendringer, ekstremt tynne seksjoner umiddelbart etterfulgt av dype ribber og isolerte tunge materialer.
Nominelle veggtykkelser rundt 2,5–5 mm er vanlige i mange industrielle SMC-komponenter, selv om både tynnere og tykkere design er mulig med passende materialer og verktøy. Gradvise overganger foretrekkes der tykkelsesendringer er nødvendig.
Utkast er nødvendig for pålitelig utgivelse. Omtrent 1° kan være tilstrekkelig for enkelte glatte overflater, mens dypere eller strukturerte geometrier normalt krever mer. Skarpe indre hjørner bør erstattes av radier for å forbedre både materialflyt og strukturell holdbarhet.
Ribbene skal gi stivhet uten å skape unødvendig materialansamling. For kosmetiske overflater kan en ribbebase rundt 50–75 % av den tilstøtende veggtykkelsen tjene som et nyttig utgangspunkt, men endelig geometri bør valideres mot det valgte SMC-systemet.
Innsatser og festemidler
SMC kan inkludere innstøpte metallinnsatser, gjengede funksjoner og lokal forsterkning. Innsatser bør inneholde funksjoner som motstår både rotasjon og uttrekk samtidig som man unngår skarpe spenningskonsentrasjoner rundt kompositten.
Mekaniske festemidler bør fordele klemkraften over et tilstrekkelig område. Skiver, lokal forsterkning eller støpte lastspredningsfunksjoner kan være nødvendig rundt høyt belastede bolter.
Strukturelle lim er et annet mye brukt alternativ for sammenføyning av SMC til SMC, aluminium, stål eller utvalgte termoplaster. Epoksy-, polyuretan- og akrylsystemer kan alle være egnet avhengig av produksjonshastighet, driftstemperatur og fugedesign.
Fordi herdet SMC er en herdeplast, kan den ikke bare smeltes og sveises på samme måte som en konvensjonell termoplast. Ultralyd eller termisk sammenføyning er derfor generelt begrenset til spesialdesignede hybridenheter eller termoplastiske innsatser.
Overflatekvalitet og klasse A-finish
En grunn til at SMC har forblitt viktig i bilindustrien er evnen til å produsere store utvendige paneler med malte overflater av høy kvalitet. Å oppnå et klasse A-resultat avhenger imidlertid av hele produksjonssystemet.
Lavprofilharpiksformuleringer hjelper til med å kontrollere krymping, men formpolering, temperaturuniformitet, ladningsflyt og formtrykk påvirker også fiberlesing og overflatebølger.
En typisk etterbehandlingsprosess inkluderer:
- visuell inspeksjon for porøsitet, eksponert fiber og overflatedefekter;
- fjerning av flash- og kantfeil;
- rengjøring for å fjerne støv, olje og muggrester;
- lokalisert sliping eller overflateaktivering om nødvendig;
- påføring av en SMC-kompatibel primer;
- påføring av grunnlakk og toppstrøk;
- endelig vedheft og utseendekontroll.
For malte bilpaneler bør belegningsprosessen valideres sammen med SMC-kvaliteten fordi overflateforurensning, porøsitet og termisk ekspansjon kan påvirke det endelige utseendet.
Hvor brukes SMC i produksjon?
SMC er mest attraktivt når produsenter trenger kompleks støpt geometri sammen med korrosjonsmotstand, elektrisk isolasjon, redusert vekt eller høy komponentintegrasjon.
Biler og nye energikjøretøyer
Bruksområder inkluderer utvendige paneler, panser, strukturelle deksler, undervognsskjold, batterideksler og elektriske beskyttelseskomponenter. Sammenlignet med stål, kan riktig redesignede SMC-deler redusere vekten samtidig som de eliminerer korrosjonsbeskyttelse og kombinerer flere stemplede eller sveisede komponenter i én støping.
Elektrisk og kraftutstyr
Elektriske kapslinger, distribusjonsbokser, målerhus, koblingsdeler og isolasjonskonstruksjoner drar nytte av materialets elektriske motstand og korrosjonsytelse.
Jernbane, marin og infrastruktur
SMC kan brukes til transportpaneler, utstyrshus, brukskonstruksjoner, tilgangsdeksler, kabelsystemkomponenter og andre deler som er utsatt for fuktighet eller korrosive forhold.
VVS og industrielt utstyr
Store utstyrsdeksler, viftehus og maskinkapslinger kan dra nytte av SMCs evne til å integrere ribber, monteringsfunksjoner, bosser og komplekse tredimensjonale overflater i én støpt komponent.
SMC kostnads- og produksjonsskalerbarhet
Råvarepris alene er ikke en nyttig måte å sammenligne SMC med stål, aluminium eller termoplast. Ingeniører bør beregne den totale produserte kostnaden for en akseptabel del.
Materialkostnaden avhenger av netto delvekt, ladevekt, trimtap og SMC-kvalitet. Strukturell SMC med høy glass, flammehemmende formuleringer, lavdensitetskvaliteter og karbonfibersystemer kan ha svært ulik økonomi.
Pressetid er en annen viktig faktor. En 90-sekunders syklus og en 180-sekunders syklus genererer svært forskjellig årlig produksjon fra samme støpemaskin. Når produksjonsvolumet øker, kan automatisering for materialhåndtering, lasting, lossing og trimming forbedre utnyttelsen og redusere operatørrelatert variasjon.
Verktøy bør amortiseres over realistisk levetidsproduksjon. Hvis en form og tilhørende verktøyinvestering koster $200 000 og brukes til å produsere 200 000 akseptable deler, er det grunnleggende verktøybidraget omtrent $1,00 per del før vedlikehold og reparasjon vurderes.
Sekundære operasjoner som trimming, boring, maling, liming og montering må også inkluderes. I mange industrielle applikasjoner er en av hovedfordelene med SMC muligheten til å eliminere noen av disse nedstrømsprosessene ved å integrere funksjoner direkte i den støpte komponenten.
Hvordan velge en SMC Manufacturing Supplier
En leverandørrevisjon bør dekke mer enn pressetonnasje og oppgitt enhetspris. Produsenter bør undersøke leverandørens evne til å kontrollere materiale, verktøy, støpeparametere og validering av den endelige delen.
Anbefalte leverandørvurderingspoeng
- ISO 9001, IATF 16949 eller kundepåkrevd kvalitetssertifisering
- SMC-materiale batch- og holdbarhetskontroll
- Lagrings- og modningshåndtering
- Sporbarhet for trykk, posisjon, tid og temperatur
- Muggvedlikehold og evne til varmesystem
- Prototype og pilot-produksjonsstøtte
- PPAP eller kundespesifikk kvalifiseringsevne
- Dimensjonale og mekaniske testressurser
- Beregning av produksjonskapasitet
- Beredskapsplaner for nedetid for press eller verktøy
SMC Bærekraft og End-of-Life-hensyn
Konvensjonell SMC bruker en tverrbundet herdeplastmatrise. Når harpiksen er herdet, kan den ikke bare varmes opp og omsmeltes på samme måte som polypropylen, nylon eller annen termoplast.
Mekanisk resirkulering er en praktisk vei for noen rene SMC-avfallsstrømmer. Skrap kan slipes og gjenbrukes som fyllstoff eller armering i utvalgte komposittapplikasjoner. Termisk behandling og pyrolyse kan også være teknisk mulig, spesielt der verdifull armering kan gjenvinnes, selv om økonomi og lokal infrastruktur fortsatt er viktige begrensninger.
Noe komposittavfall kan også vurderes for industriell sambehandling der både de organiske og mineralske fraksjonene kan ha verdi.
For amerikanske produksjonsanlegg avhenger miljøkravene av det faktiske harpikssystemet og produksjonsprosessen. Forsterket plastkomposittproduksjon kan falle inn under gjeldende føderale, statlige og lokale regler som regulerer farlige luftforurensninger, flyktige bestanddeler, belegg og industriavfall. Fasiliteter bør derfor vurdere samsvar basert på deres spesifikke SMC-formulering og prosess i stedet for å anta at én regel gjelder identisk for hver operasjon.
Planlegger du et SMC Molding-prosjekt?
Å velge en SMC hydraulisk presse bør begynne med komponenten og formen – ikke bare med et tonnasjenummer.
Wuxi PengdaHZ Intelligent Equipment Co., Ltd. leverer hydrauliske og servostyrte støpepresseløsninger for SMC og andre komposittproduksjonsprosesser.
For en innledende presseevaluering kan produsenter gi:
- deltegning eller 3D-modell;
- projisert molding område;
- SMC-kvalitet og nødvendig støpetrykk;
- delvekt og nominell tykkelse;
- formdimensjoner og formvekt;
- nødvendig trykkslag og dagslys;
- målsyklustid;
- årlig produksjonsvolum;
- automatiseringskrav.
Disse innspillene gjør det mulig å vurdere de nødvendige pressetonnasje, platestørrelse, slaglengde, dagslys, lukkehastighetsprofil, trykkkontroll og automasjonskonfigurasjon for produksjonsprogrammet.
Be om en SMC presseevalueringOfte stilte spørsmål
Hva er typiske strekk- og bøyeegenskaper til SMC?
Vanlige glassfiberpolyester SMC-kvaliteter kan gi strekkstyrke i omtrent 55–170 MPa-området og bøyestyrke rundt 140–250 MPa. Strukturelle formuleringer kan overstige disse tallene. Faktiske designverdier skal alltid hentes fra den valgte materialkvaliteten og valideres med representative støpte deler.
Hvilken formtemperatur bør brukes for standard polyester SMC?
Omtrent 140–160°C er et vanlig startområde for mange polyesterbaserte SMC-systemer. Riktig verdi avhenger av formulering, deltykkelse, flytlengde og herdetidsmål.
Hvilket støpetrykk skal brukes for SMC?
Mange konvensjonelle SMC-formuleringer opererer innenfor omtrent 3,5–10 MPa, mens sterkt forsterkede eller vanskeligere strukturelle deler kan kreve høyere trykk. Riktig verdi bør baseres på materialleverandørens behandlingsveiledning og valideres under forsøk.
Hvordan beregner jeg nødvendig SMC-presstonnasje?
Multipliser det projiserte støpeområdet med det nødvendige støpetrykket, og legg til en passende ingeniørmargin. Pressen skal også kontrolleres for platedimensjoner, slaglengde, dagslys, parallellitet og lavhastighetskontroll.
Hvordan kan SMC-porøsitet reduseres?
Kontroller plassering av ladning, plasseringer for endelig fylling, trykklukkingsprofil, trykkoppbygging og formtemperatur. Porøsitet er ofte forårsaket av en kombinasjon av innestengt luft og uegnet strømningsadferd snarere enn en isolert parameter.
Kan SMC oppnå en klasse A malt overflate?
Ja. Egnede lavprofil-SMC-kvaliteter kan oppnå malte overflater av høy kvalitet når materialformulering, formpolering, temperaturkontroll, flyt, trykk og beleggforberedelse alle er riktig kontrollert.
Hvilke ASTM- eller ISO-standarder brukes vanligvis for SMC?
Typiske referanser inkluderer ASTM D638 eller ISO 527 for strekkegenskaper, ASTM D790 eller ISO 178 for bøyeegenskaper, ASTM D256 eller ISO 179 for slagoppførsel, ASTM D648 eller ISO 75 for varmeavbøyningsytelse og ASTM D149 for dielektrisk styrke.
Kan SMC resirkuleres?
Herdet SMC kan ikke omsmeltes som en termoplast, men mekanisk sliping, bruk som komposittfyllstoff, utvalgte termiske gjenvinningsprosesser og industriell co-prosessering kan gi alternativer for slutten av levetiden avhengig av materialtype og lokal resirkuleringsinfrastruktur.








